warto wiedziec
kasa
Inwestowanie
Zanim zaczniesz inwestować , przeczytaj mój blog. Opisuje podstawy inwestowania i finansów.
Najnowsze wpisy
Lipiec 2013
P W Ś C P S N
« Mar   Wrz »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
ubezpieczenia
ostatnio dodane

Archive for Lipiec, 2013

Lokalizacja dla nowej firmy

Właściciel każdej firmy chciałby aby od początku odniosła ona wielki sukces. Wiele jest czynników, które pozwalają na to, aby firma stała się popularna – chwytliwa nazwa, poszukiwany produkt, czy bardzo dobra reklama. Warto jednak pamiętać, że jeżeli chodzi o sklepu czy usługi, jak na przykład fryzjerstwo, kosmetyczka, makijażysta, restauracje czy baru, bardzo ważna jest lokalizacja. Jaka jest idealna lokalizacja? Na pewno centrum oraz rynek miasta to idealne lokalizacje, przez cały rok zapewniony jest stały ruch, zazwyczaj tutaj też znajdują się różnego rodzaju urzędy i biura, tak więc ludzie, nawet mimowolnie, przechodzić będą obok naszego lokalu. Jednak ceny zazwyczaj są mocno zaporowe, zwłaszcza dla młodego przedsiębiorcy. W związku z tym dobrze jest poszukać innych, dobrych ale tańszych lokalizacji. Takimi miejscami mogą być główne ulice miasta, chociaż także tam ceny są dosyć wysokie. Dobrze zorientować się którymi ulicami aby dojechać do centrum zazwyczaj posługują się mieszkańcy, pozwoli to ustalić jakie ulice najczęściej są używane. Sąsiedztwo parków, targowisk miejskich czy zalewów także pomaga – ludzie często spędzają czas w takich miejscach. Warto też, nawet przy prostej do odnalezienia lokalizacji, zadbać o to, aby na ulotce znalazła się mała mapka, która pomoże klientom do nas bezbłędnie trafić.

Wybieramy nazwę dla firmy

Chwytliwa nazwa dla naszej firmy jest sama w sobie reklamą. Dlatego jej wybór powinien być przemyślany i zależny od tego w jakiej branży działamy. Jeżeli chodzi o firmy budowlane zazwyczaj do części nazwiska lub imienia właściciela dodaje się przedrostek lub końcówkę BUD. Z jednej strony rozwiązanie jest dobre, ponieważ nazwa jest krótka i rytmiczna, na pewno będzie kojarzyć się z nazwiskiem. Jednak z drugiej strony wielkim minusem jest fakt, że prawie każdy kto posiada firmę używa tego przedrostka lub końcówki. W związku z tym trudno jest wielu osobom zapamiętać dokładną nazwę, ponieważ podobne nazwy słyszeli już bardzo często. Lepiej, więc postawić na oryginalność, która sprawi, ze więcej osób zapamięta nazwę naszej firmy. Duże pole do popisu mają bary i restauracje, a także dyskoteki – tutaj im większa fantazja, tym lepiej jest i więcej klientów przyciąga. Nazwa może tez wskazywać na to skąd pochodzi większość podawanego jedzenia, czy jaka muzyka najczęściej pojawia się w lokalu. Przy wyborze nazwy należy określić grupę docelową osób, do których nasza usługa będzie skierowana. Dzięki temu nazwa łatwiej trafi di wyobraźni grupy docelowej, co pomoże zapamiętać nazwę. Wybór nazwy jest kluczowy przy zakładaniu nowej firmy, dlatego jej wybór powinien być bardzo przemyślany, bo będzie ona towarzyszyć nam przez długie lata.

Na czym polega jedno okienko

Jedno okienko jest innowacyjnym pomysłem, który został wprowadzony w życie ponad 4 lata temu. Dzięki temu osoba, która pragnie założyć firmę nie musi już sama załatwiać wszystkich formalności sama, wystarczy, że udaje się ona do urzędu gminy lub urzędu miasta, wypełnia formularz, a pracownicy urzędu sami za zainteresowanego wypełniają wszystkie niezbędne dokumenty. Ta opcja pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze, a także pomaga zminimalizować ryzyko ewentualnych pomyłek – w końcu pracownicy urzędu miasta lub gminu dużo lepiej wiedza jakie dokumenty należy wypełnić i gdzie dokładnie je trzeba dostarczyć. To rozwiązanie pomogło także osobom postronnym – załatwianie takich formalności zabierało dużo czasu, trzeba było stać w kolejkach, co utrudniało załatwienie spraw innym osobom. Teraz wszystkie sprawy związane z założeniem firmy są rozpatrywane poza kolejką. Jedno okienko znacznie ułatwiło prace wielu osobom i pomogło na możliwość szybszego otwierania nowych firm, ponieważ mniej formalności zachęciło wiele osób do rozpoczęcia własnej działalności. Teraz do założenie firmy wystarczy dowód osobisty, należy udać się do urzędu gminy lub miasta z wypełnionymi wnioskami, a następnie pozostaje czekać na listy z odpowiedziami od instytucji jak ZUS. Nie trzeba martwić się o nic więcej, pomaga to zaoszczędzić naprawdę masę czasu!

Załóż własną firmę

Wiele osób marzy o tym, żeby założyć własną firmę – mają na nią pomysł i środki, jednak boją się papierkowej roboty i odpowiedzialności. Jednak założenie własnej działalności jest o dużo łatwiejsze niż się może wydawać. Pierwszymi rzeczami jakie należy przeanalizować jest opłacalność biznesu oraz ewentualne zatrudnienie pracowników. Trzeba obliczyć czy za zarobione pieniądze można utrzymać siebie i firmę, a także czy ewentualnie można byłoby przygotować jakąś promocję aby zachęcić klientów. Oczywiście należy też wybrać nazwę dla firmy, jeżeli jesteśmy już zdecydowani to należy wybrać lokum. Wiele firm można prowadzić w domu, jak na przykład sprzedaż internetowa, ale już wiele innych firm wymaga osobnego lokum, a także pomieszczenia dla pracowników, toaletę, biuro i magazyn. Przy szukaniu lokum należy o tym pamiętać i w poszukiwanym lokalu postarać się uwzględnić wszystkie potrzebne rzeczy. W przeciwnym przypadku być może konieczne będzie przeprowadzenie remontu. Najlepszym pomysłem jest wykonanie business planu, który pozwoli zobaczyć wszystkie plusy i minusy danego pomysłu. Najlepiej powierzyć jego wykonanie profesjonalistom, którzy wiedza w czym rzecz. Dobry business plan powinien dać do myślenia, a w razie potrzeby zachęcić do wprowadzenia zmian, które wyjdą przyszłej firmie na plus.

Sposoby finansowania firmy

Założenie i kierowanie firmą bywa uznawane za zadanie o specyficznym i wysokim stopniu trudności. Błędem jest jednak obawa przed formalnościami towarzyszącymi zakładaniu firmy. Jeszcze kilka lat temu było ta to czasochłonna czynność, ale obecnie droga do tego celu jest stosunkowo prosta. Rejestracja odbywa się do wyboru na stronach internetowych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w urzędzie gminy przez wypełnienie papierowego wniosku. Dobrym pomysłem przy prowadzeniu firmy jest bycie otwartym na współpracę z innymi ludźmi i podmiotami gospodarczymi. Takim ważnym elementem jest nawiązanie współpracy z biurem księgowym. Trudno wymagać od przedsiębiorcy, by orientował się w zawiłych i zmieniających się przepisach prawa podatkowego. Zewnętrzna księgowość to właściwa opcja tak dla małej jak i dużej firmy. Samodzielne zajmowanie się wszystkimi sprawami związanym z funkcjonowaniem firmy może hamować jej rozwój. Warto również zainteresować się źródłami wsparcia dla początkujący przedsiębiorców. Pochodzą one często ze środków publicznych i unijnych, jak Fundusz Pracy i europejski Fundusz Społeczny. Można się o nie starać w urzędach pracy i w wojewódzkich Funduszach Poręczeń Kredytowych. Właściciel firmy może liczyć na wsparcie w swoim dążeniu do rynkowego sukcesu.

Założenie firmy to punkt wyjścia

Motywacje podejmowania działalności gospodarczej bywają różne. Podobnie trudno stwierdzić, żeby prowadzenie własnej firmy, jednoosobowo czy w spółce, było odpowiednim zadaniem dla każdej aktywnej zawodowo osoby. Bez wątpienia same czynności służące założeniu firmy nie są nazbyt skomplikowane i czasochłonne. Politycy wzięli sobie do serca skargi przedsiębiorców na biurokrację utrudniającą ich działalność i uprościli procedury. Przysłowiowe schody zaczynają się, gdy trzeba zarządzać firmą tak, by zdobyła ona mocną rynkową pozycję. Pojawienie się na rynku jest stosunkowo proste, ponieważ takie formy przedsiębiorstw jak osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie wymagają posiadania na starcie dużych zasobów finansowych ani doświadczenia. A to możemy zdobyć tylko w praktyce, poruszając się w warunkach rynkowych. Minusem własnej firmy zarejestrowanej jak indywidualne przedsiębiorstwo jest to, że właściciel odpowiada całym swoim majątkiem za poczynania biznesowe. Skutkiem bankructwa firmy jest utrata majątku. Trafioną koncepcją stały się więc inkubatory przedsiębiorczości. Dzięki tym instytucjom można prowadzić firmę ze wsparciem doświadczonych doradców, księgowych, korzystać przywileju braku opłat na ZUS. Z tej opcji korzysta coraz więcej firm rozpoczynających swoją działalność rynkową.

Prawo sprzyja przedsiębiorcom

Niezwykle trudno jest prognozować na temat wydarzeń gospodarczych. Jak uznają eksperci, światowe rynki są tak niestabilne, że nie mają sensu prognozy długoterminowe, wykraczające poza perspektywę kilku najbliższych lat. Ludzkie zachowanie dyktowane są emocjami, co wymiarze zbiorowym powoduje nieobliczalne rezultaty. Mody i upodobania konsumenckie zmieniają się raptownie. Do tego dochodzi coraz szybszy rozwój technologiczny, pojawianie się nowych wynalazków zmieniających życie społeczne. Zakładanie firmy nie może więc dać gwarancji rynkowego sukcesu. Bez względu na to, jak dobry jest biznesowy pomysł, konieczny jest znaczny wysiłek przedsiębiorców i chęć sprostania wyzwaniu kierowania firmą. Coraz więcej rozwiązań prawnych i administracyjnych sprzyja rozwojowi drobnej i średniej przedsiębiorczości. Założenie firmy nie stanowi większego problemu. W Polsce można tego bezpłatnie dokonać składając odpowiedni wniosek zgłoszeniowy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przez Internet lub w urzędzie gminy. Innym ułatwieniem działalności jednoosobowych firm jest ulga w opłacanej składce na ubezpieczenie społeczne. Właściciele firm opłacają 30% podstawy składki, czyli płacy minimalnej. Miejmy nadzieję, że wprowadzonych zostanie więcej takich preferencyjnych rozwiązań.

Elastyczne rozwiązania dla przedsiębiorców

Powołanie do życia firmy stało się o wiele prostsze, co dotyczy w szczególności dwóch podstawowych form prawnych dostępnych dla potencjalnych przedsiębiorców. Są to przedsiębiorstwo prywatne osoby fizycznej (jednoosobowa firma) i spółka cywilna (kooperacja wspólników). Odpowiedni wniosek można złożyć na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w urzędzie gminy, który załatwia wszystkie formalności. Tak oto wprowadzona została koncepcja jednego okienka, w którym każdy właściciel firmy zdobędzie konieczne wpisy, zamiast odwiedzać kolejne urzędy. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczność i swoboda działań przysługująca właścicielowi małej firmy. Równie proste jest zawieszenie i wznowienie działalności firmy. Rozwiązania te są bardzo korzystne dla małych i średnich przedsiębiorców oraz dla mikroprzedsiębiorców. Umożliwia to czasowe wstrzymanie funkcjonowanie firmy w sytuacji, gdy jej kondycja słabnie, rynkowe perspektywy wyglądają nie najlepiej. Jest to szczególnie przydatna regulacja na rynku polskim, na którym dominują firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a znaczna jego część to firmy jednoosobowe. Dzięki takim rozwiązaniom jest szansa, że firmy dopiero wchodzące na rynek lub przechodzą trudności, rozwiną się na skalę korporacji.

Ułatwienia w zakładaniu firmy

Do założenia firmy nie są potrzebne określone kwalifikacje i praktycznie każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie. Stało się to możliwe także dzięki temu, że znikają biurokratyczne bariery komplikujące i wydłużające formalne zarejestrowanie firmy. Wniosek o wpis do rejestru podmiotów gospodarczych można złożyć przez Internet na stronach Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wdrożonej przez Ministerstwo Gospodarki. Dotyczy to zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej jak i spółek cywilnych. Niezbędny jest do tego celu podpis elektroniczny. Osoby, które go nie posiadają mogą skorzystać ze zwykłej drogi urzędniczej, składając wniosek do CEIDG w urzędzie gminy. Korzystnie z CEIDG jest bezpłatne. Przedsiębiorcy chcący zarejestrować działalność w formie spółki osobowej lub kapitałowej mogą to zrobić przez Krajowy Rejestr Sądowy w sądzie rejonowym. Tylko w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można wnioskować o rejestrację przez Internet. Wszystkie te zabiegi to tylko formalności, a prawdziwym testem dla właściciela lub współwłaściciela firmy jest jej prowadzenie. Niezbędny jest do tego kompletny biznes plan, zawierający podstawowe cele rynkowe, strategie i czas osiągania. Co więcej, trzeba mieć odpowiednią osobowość, by kierować firmą z powodzeniem.

Każdy może założyć firmę

Zakładanie własnej firmy nie wymaga żadnych wyjątkowych umiejętności i kierunkowego wykształcenia. Ponadto w razie wątpliwości przedsiębiorca startujący w branży może liczyć na wsparcie instytucji publicznych, w postaci szkoleń i kursów lub skorzystać z usług komercyjnych doradców zawodowych. Nie zmienia to faktu, że zaczynając własną działalność należy liczyć się z podejmowaniem trudnych decyzji ze sfery prawnej, ekonomicznej, marketingowej, czy psychologicznej. Dodatkowo przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że nawet starannie przemyślane wybory nie zapewnią jego firmie sukcesu rynkowego a z niego samego uczynią milionera. Konieczny na etapie przygotowań biznesplan nie pomoże przewidzieć załamania koniunktury na rynku, globalnych kryzysów czy nawet lokalnie zmieniających się nawyków i mód konsumenckich. Dlatego takie istotne znaczenie ma to, czy nasza indywidualna konstrukcja psychiczna pozwala nam znosić nieuniknione wzloty i upadki. Historia licznych firm uświadamia, że sukces rzadko przychodzi natychmiastowo a najwięksi gracze rynkowi przechodzili wzloty i upadki. Prowadzenie firmy to forma aktywności zawodowej, która jest o tyle specyficzna, że wymaga od właściciela pozostawania w nieustannej gotowości i kontrolowania jej rozwoju. Warto o tym pamiętać zaczynając prowadzenie firmy.