warto wiedziec
kasa
Inwestowanie
Zanim zaczniesz inwestować , przeczytaj mój blog. Opisuje podstawy inwestowania i finansów.
Najnowsze wpisy
Marzec 2013
P W Ś C P S N
« Gru   Lip »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ubezpieczenia
ostatnio dodane

Archive for Marzec, 2013

Polacy z iskrą inwestora

Kryzys nie pozwala Polakom poczuć się mieszkańcami niebiańskiej zielonej wyspy. Obywatele naszego kraju wiedzą, że aby móc spać w nocy w miarę spokojnie, trzeba mieć oszczędności. Zapewniają nie tylko spokojny, albo chociaż spokojniejszy, sen ale mogą również uratować nas w przyszłości. Przede wszystkim to, co udaje się uszczknąć z wypłaty odkładamy na lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Jednak dużym zainteresowaniem Polaków cieszy się również inwestowanie w zakup metali szlachetnych, przede wszystkim złota. Wynika to z jednej strony z wysokiej odporności tej formy oszczędzania na kryzys i inflację, a jednocześnie jest rezultatem niechęci wielu obywateli do bardziej ryzykownych sposobów inwestowania. Również nieruchomości nadal kojarzone są z bezpiecznym inwestowaniem. Nie zapewniają z pewnością widocznych zysków w krótkim czasie, ale podobnie jak kruszce, bronią się przed zjawiskiem inflacji. W przypadku inwestowania na giełdzie istnieje możliwość szybkiego zysku, jednak trzeba liczyć się również ze znaczną stratą. Przeznaczenie środków na nieruchomości wiąże się z inwestowaniem długoterminowym, ale jednocześnie nie jest obarczone wysokim ryzykiem. Część Polaków w ogóle nie oszczędza a tym, którym udaje się zmobilizować, bardziej odpowiadają inwestycje mniej zyskowne, ale jednocześnie bezpieczniejsze. Taka już nasza polska natura.

Finanse prywatne a środki gospodarstw domowych

Przede wszystkim różnica pomiędzy finansami prywatnymi a osobistymi polega na tym, że o ile te pierwsze są własnością podmiotów gospodarczych, to środkami osobistymi może pochwalić się każdy przeciętny Kowalski. W ramach finansów prywatnych rozpatrywane są aspekty, związane ze zdobywaniem i wydawaniem pieniędzy w czasie prowadzenia działalności przez dane przedsiębiorstwo lub spółkę. Środki gromadzone są na skutek sprzedaży produktów i usług, a wydawane na bieżące potrzeby danego przedsiębiorstwa. W zależności od polityki firmy, istnieje możliwość gromadzenia środków w formie zaplecza kapitałowego przedsiębiorstwa. Finanse prywatne mogą być również przez firmę inwestowane w przeróżne formy, mające zapewnić jej rozwój. Natomiast finanse osobiste są ściśle związane z dochodami i funkcjonowaniem każdego indywidualnego gospodarstwa domowego. Obejmują wszelkie źródła dochodów osób, nieprowadzących własnej działalności gospodarczej. Środki osobiste pochodzą głównie z pracy zarobkowej, emerytur i przeróżnych świadczeń socjalnych. Przede wszystkim służą pokrywaniu bieżących wydatków gospodarstwa domowego. Doradcy finansowi podkreślają jednak, że podobnie jak to ma miejsce w przypadku finansów prywatnych, również finanse osobiste powinny obejmować inwestowanie.

GPW w Warszawie działa na rzecz poszerzania wiedzy inwestycyjnej

W ramach swojej działalności Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie organizuje i przeprowadza różne akcje, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy finansowej. Informowanie, edukacja i promowanie działań, związanych z inwestowaniem, zostały ujęte w statutowych celach warszawskiej giełdy. Ten największy w Europie Środkowo – Wschodniej organizator wymiany papierów wartościowych, prowadzi szkolenia i konferencje, skierowane do przeróżnych grup słuchaczy od inwestorów aktywnie działających na giełdzie, przez studentów, po zwykłych obywateli, zainteresowanych tą tematyką. Wszystko po to, aby zwiększyć świadomość społeczną, uzupełnić braki w wiedzy z zakresu finansowania i inwestowania, jak również dokształcić ludzi już związanych z tymi dziedzinami działalności. GPW prowadzi między innymi kursy w ramach programu Wirtualnej Akademii Giełdowej. Za pośrednictwem Internetu można zdobyć podstawową wiedzę na temat działalności giełdy i samego inwestowania. Istnieje również możliwość uzupełnienia informacji już posiadanych, co jest szczególnie polecane ludziom, planującym zainwestowanie swoich środków w papiery wartościowe. Nowoczesna technika umożliwia również wszystkim zainteresowanym wirtualne zwiedzanie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz sprawdzenie osobistych umiejętności inwestowania w grze internetowej.

Pierwsze kroki na giełdowym rynku

Jeżeli zupełnie nie znasz się na akcjach, popycie i podaży papierów wartościowych, transakcjach i obrotach, a pomimo to chciałbyś spróbować swoich sił w giełdowym świecie, trochę czasu zajmie ci poznanie podstawowych zasad. Dla laika bowiem giełda to raczej ciemna magia. Owszem wiemy, że biegają tam zdenerwowani faceci w krawatach, coś kupują, coś sprzedają, a jeżeli mają dobry dzień wrzeszczą jak szaleni. To jest obraz giełdy, pokazywany w firmach i programach telewizyjnych. W rzeczywistości jest to miejsce, gdzie maklerzy, owi panowie w krawatach, reprezentują swoich klientów podczas dokonywania transakcji kupna i sprzedaży określonych papierów wartościowych. Maklerzy giełdowi są zatrudniani przez domy maklerskie. Każdy zainteresowany inwestowaniem na giełdzie, właśnie do jednego z biur maklerskich musi skierować swoje pierwsze kroki. Po założeniu rachunku inwestycyjnego, zatrudnieni w konkretnym biurze maklerzy będą reprezentować interesy klienta. Przede wszystkim ich praca polega na kupowaniu i sprzedaży papierów, wyznaczonych przez klienta. Zlecenia transakcji są weryfikowane, a następnie przekazywane na giełdę. Obrót papierami wartościowymi to z jednej strony dobra intuicja i wyczucie czasu. Jednocześnie jednak na sukces giełdowy składają się lata praktyki, które uczą dostrzegania pewnych znaków i wiązania ze sobą zdobytych wiadomości.

Giełda po polsku

Pierwsza giełda w Polsce powstała ponad 200 lat temu. Jednak zasadniczą rolę w kształtowaniu obecnego charakteru Giełdy Papierów Wartościowych miały ostatnie dwie dekady. Przed II wojną światową, oprócz warszawskiej, działały również giełdy w innych polskich miastach. Po 1945 roku z uwagi na funkcjonowanie w kraju gospodarki centralnie planowanej, działanie giełdy papierów wartościowych było niemożliwe. Uzasadnieniem jej istnienia jest bowiem istnienie wolnego rynku z prywatnym kapitałem. Ustrój demokratyczny pozwolił na odrodzenie giełdy papierów wartościowych w Warszawie. Nie obyło się jednak bez problemów, przede wszystkich prawnych i organizacyjnych. Druga połowa XX wieku to w historii polskiej giełdy wyrwa, która na początku lat 90. spowodowała wiele trudności. Brak fachowców, tradycji finansowych i stopniowe adaptowanie się do warunków wolnej gospodarki były utrudnieniami w tworzeniu giełdy w Polsce. Pomimo wielu problematycznych kwestii, zdecydowano się jednak od razu na skierowanie kierunku rozwoju w stronę rozwiązań zachodnich. Przykład brano z państw, gdzie obrót papierów na giełdzie ma swoją długą historię i tradycję. Pomoc przyszła między innymi z Francji. Uzupełnił ją bardzo sprawny proces wprowadzania ustaw, regulujących działanie nie tylko samej giełdy, ale również podmiotów z nią współpracujących.

Dotacje do firmy założonej na wsi

Obszary wiejskie w naszym kraju są szczególnie niedofinansowane. Od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej sytuacja powoli się poprawia, między innymi za sprawą uruchomionych programów pomocowych, z których korzystają przedsiębiorcy z całego kraj. Dopłaty do biznesu założonego i prowadzonego na wsi mogą wynieść nawet średnio trzysta tysięcy złotych. Gdy planujemy założenie działalności gospodarczej korzystającej z zaawansowanych rozwiązań technicznych i naukowych to taka pomoc może być nawet wyższa. Praktycznie każdy taki projekt wymaga od przedsiębiorcy posiadania odpowiedniej wysokości wkładu własnego do takiego interesu. Innym programem pomocowym dla osób planujących założenie biznesu na wsi może być na przykład czterdzieści tysięcy złotych bezzwrotnej w przypadku, gdy nasz biznes utrzyma się na rynku przez dwanaście miesięcy od dnia przyznania dopłaty. Całą sumę trzeba zwrócić, gdy okaże się nietrafiony i to w dodatku zwrócić z odsetkami. Pomoc na działalność gospodarczą można otrzymać także z urzędu gminy, taka pomoc w tym przypadku nie może być wyższa od dwudziestu jeden tysięcy złotych. Na wsi można między innymi założyć gospodarstwo agroturystyczne. Wiele osób mieszkających w miastach wybiera właśnie wypoczynek na polskich wsiach, gdyż są tam wspaniałe warunki do wypoczynku.

Dochodowy biznes we własnym domu

Z Internetu korzysta każdego dnia ponad dwadzieścia milionów naszych rodaków. Otwierając biznes w sieci internetowej teoretycznie zyskujemy dostęp do tak olbrzymiego grona odbiorców. Zaletą biznesu internetowego jest możliwość prowadzenia go we własnym domu. Wiele osób waha się przez porzuceniem pracy na etat, choć ma wspaniały pomysł na własną firmę, którą mógłby z powodzeniem kierować z kanapy swojego domu. Założenie firmy, z siedzibą we własnym domu daje nam możliwość swobodnego kreowania swojego dnia pracy. Elastyczność godzin pracy, to tylko jedna z wielu zalet prowadzenia biznesu internetowego we własnym domu. Kolejną korzyścią płynącą z prowadzenia firmy w domu jest oszczędność pieniędzy na żmudne dojazdy do pracy. Jednak do prowadzenia własnego biznesu potrzebna nam będzie odpowiednia dyscyplina, choć godziny pracy możemy według uznania naginać, to jednak lepiej jest pracować w stałych godzinach, by nie tracić ani jednego dnia, bo przecież konkurencja nie śpi. Dochodowym biznesem we własnym domu, może być na przykład prowadzenie sklepu internetowego, potrzebny nam będzie tylko odpowiedni produkt i tani dostawcy. Biznes we własnym domu to dużo więcej wolnego czasu, który możemy spędzać z naszymi najbliższymi. Przyciąga do prowadzenia firmy w Internecie również niski koszt początkowych inwestycji.

Wybór inwestora strategicznego

Poszukiwanie inwestora do naszego, nowopowstałego biznesu może okazać się bardzo trudne, jeżeli nie będziemy posiadać skutecznego i precyzyjnego projektu rozwoju naszej działalności gospodarczej. Przesyłając biznesplan naszego przedsięwzięcia inwestycyjnego należy pamiętać by zawrzeć w takim konspekcie projekt i strukturę całej działalności gospodarczej, profil zatrudnionych w firmie osób, czy równie ważne jest wskazanie naszych celów krótko i długoterminowych. W czasach kryzysu ekonomicznego szczególnie trudno jest znalezienie inwestora skłonnego nam zaufać. Nasz pomysł musi być bardzo dobry by taką osobę pozyskać. Biznesplan będzie nam potrzebny również w przypadku starań o kredyt inwestycyjny czy o przyznanie nam dotacji unijnych. Patrząc na nasz projekt z perspektywy inwestora powinien zawierać elementy, które skłoniłyby nas samych do przystąpienia do takiego projektu, gdybyśmy byli na pozycji inwestora. Gdy sytuacja prowadzonej przez nas działalności gospodarczej nie jest zbyt korzystna, płynność finansowa nie jest utrzymywana, wówczas poszukujemy bardzo często inwestora strategicznego, który za nas przeprowadzi nas przez trudny dla naszej firmy okres. Inwestor strategiczny przejmuje ponad pięćdziesiąt procent udziałów w firmie. Do nas należy decyzja czy chcemy powierzyć taką władzę w ręce obcego podmiotu gospodarczego.

Ekskluzywne szkolenia biznesowe

Prowadzenie biznesu to proces ciągłej nauki. Przedsiębiorcy, którzy nie mają ochoty się rozwijać i zadowalają się aktualnymi wynikami sprzedaży niczego wielkiego nie osiągną. W świecie biznesu, jeżeli naszym celem jest uzyskanie stabilizacji, to oznacza, że zmierzamy donikąd. Ślepą uliczką jest zadowalanie się bieżącymi wynikami sprzedaży. Naszym priorytetem powinno być nieustanne podnoszenie standardu naszych produktów i usług. Ważne jest również wprowadzanie nowych strategii biznesowych, które będą pozwalać nam na poszerzenie zakresu naszych usług, a także na pozyskiwanie nowych klientów. Niezależnie od tego, w jakiej branży prowadzimy działalność gospodarczą, zawsze wiele możemy wyciągnąć pożytecznego dla nas samych uczestniczą w szkoleniach biznesowych. Pułapką jest myślenie przedsiębiorcy, że wszystko już potrafi i nic mu nie grozi. Na szkoleniach można poznać wielu ciekawych partnerów biznesowych, którzy przedstawiając swoje wizje biznesu mogą pomóc nam w nabraniu dystansu do naszego przedsiębiorstwa. Patrząc na świat biznesu z perspektywy kilkudziesięciu biznesmenów jest zawsze cenną lekcją. Poza tym wszyscy przedsiębiorcy na takich spotkaniach dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi prowadzonych firm, wiele można poprawić w swojej firmie patrząc na strukturę działania innych, odnoszących większe sukcesy przedsiębiorców.

Reklama własnych produktów

Wielu przedsiębiorców narzeka na niskie wyniki sprzedaży, czy na małą liczbę klientów. Problemem może być zaniedbanie sfery reklamy w naszej działalności gospodarczej. Bez odpowiedniego nagłośnienia naszego produktu nie możemy liczyć na wielką liczbę parterów biznesowych. Sama poczta pantoflowa z reguły okazuje się niewystarczająca by przyciągnąć naszą grupę docelową, do której szczególnie chcemy dotrzeć. Najlepszym sposobem na rozreklamowanie naszej działalności jest skorzystanie z ofert firm marketingowych, lub agencji reklamowych, które przeprowadzą za nas całą kampanię reklamową. Na efekty takiej szeroko zakrojonej akcji nie będziemy musieli długo czekać. Nasze wyniki finansowe z pewnością się poprawią, o ile nasze usługi i sprzedawane produkty są w dobrej cenie oraz w najwyższym standardzie. Jeżeli prowadzimy indywidualną działalność gospodarczą lub mikro przedsiębiorców, to wiadomo, że na potężną kampanię reklamową, raczej nas nie będzie stać, lecz zawsze możemy samodzielnie niektóre jej elementy wykonać, na przykład zlecić firmie pozycjonującej strony reklamę naszej marki, albo złożyć zlecenie na ulotki, jako formę reklamy bezpośredniej. Niezbyt drogie są również reklamy w stacjach radiowych, lecz tutaj musimy dobrze wybrać stację i profil osób, do których chcemy w szczególności dotrzeć.