warto wiedziec
kasa
Inwestowanie
Zanim zaczniesz inwestować , przeczytaj mój blog. Opisuje podstawy inwestowania i finansów.
Najnowsze wpisy
Grudzień 2012
P W Ś C P S N
« Lut   Mar »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
ubezpieczenia
ostatnio dodane

Archive for Grudzień, 2012

Zainwestuj na jedną sesję

Niektórzy inwestuję w akcje, długa na nie czekając, analizują na wszelkie możliwe sposoby jako moją potoczyć się jej losy, kiedy akcja jest już na giełdzie czekają kolejne dni na obrót akcji. Są też tacy, którzy chcą zainwestować szybko. Idealnie dla nich są sesje jednodniowe, które zaczynają się i kończą tego samego dnia. Zyski i straty trwają zatem tylko albo aż 24 godziny. Na początku warto zastanowić się jakąś kwotę chcemy przeznaczyć i jaką możemy stracić (jaką jesteśmy przygotowani stracić). Kupując akcje najlepiej kupować te które mają płynne obroty. Nie warto również kupować kaucji pod wpływem chwili, ponieważ nie zawsze takie akcje jak się później okazuje przynoszą zyski. Jeśli planujesz inwestować na wielu akcjach nie tylko jednego dnia, warto zapisywać sobie wszystkie swoje poczynania. Wiadomo wtedy jak nasze akcje w poszczególnych dniach się zachowywały. Możemy wtedy zobaczyć jakich błędów unikać a co robimy dobrze i co należy powtórzyć. Nie należy się przejmować stratami jeśli takie się pojawiają. Jeśli raz się załamiemy, nie będziemy zwracać uwagi na akcje, które mogą przynieść nam zyski. Warto również pamiętać o wewnętrznym spokoju, który pomoże nam przejść nawet najgorsze momenty na giełdzie. Kiedy jest się opanowanym można podejmować lepsze decyzje, które będą odpowiednia dla naszego zysku. Kiedy natomiast będziemy niespokojni, możemy łatwo stracić. Ostatnią rzeczą o której powinno się pamiętać to technika, którą zdobywa się doświadczeniem.

Jak wygląda egzamin na maklera giełdowego

Żeby móc być maklerem giełdowym należy zdać uprzednio egzamin, który odbywa się tylko i wyłącznie w Warszawie. Najczęściej odbywa się on tylko dwa razy w roku, chyba, że istnieje większa liczba osób ubiegająca się o zdanie egzaminu ustalane są nowe terminy. Najczęściej jednak odbywa się on wiosną a dodatkowe terminy wyznaczane są na jesień lub zimę. Cały egzamin trwa 180 minut i składa się z 120 pytań. Aby zdać egzamin na maklera giełdowego pozytywnie trzeba zdobyć co najmniej 160 punktów z możliwych 240 punktów. Niestety za błędne odpowiedzi punkty są odejmowane, dlatego egzamin jest trudny do zdania i tak mało osób przechodzi go pozytywnie. Jedynie około 20% pozytywnie zdaje egzamin. Jednak nie ma się co denerwować, należy spróbować swoich sił. Cały testy dzieli się na dwie części. Jedna z nich jest matematyczna a druga prawa. Aby móc przystąpić do egzaminu, należy uprzednio wysłać na odpowiedni adres kartę rejestracyjną wraz ze zdjęciami i opłatą w wysokości 500 złotych. Dokładna data egzaminu i zakres z jakiego będzie się składał jest podawana około dwóch miesięcy wcześniej. Jest to czas na przygotowanie się z odpowiedniego zakresu. Jednak jeśli myślimy o tym zawodzie na poważnie, warto wcześniej poświęcić czas na naukę, tak aby ocena końcowa była pozytywna i by móc zostać maklerem giełdowym. Można zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu, cena takiego kursy wynosi ponad 2000 złotych.

Jak zostać maklerem giełdowym

Maklery giełdowy to osoba zajmująca się pośrednictwem w sprzedaży i kupnie papierów wartościowych, obligacji czy akcji. W dzisiejszych czasach jego praca polega głównie na dokonywaniu transakcji poprzez drogę elektroniczną i pomocy przy tym klientom, którzy się zgłaszają z zamysłem kupna papierów wartościowych czy obligacji. Aby wykonywać zawód maklera giełdowego, bez wątpienia należy posiadać odpowiednie predyspozycje. Aby znaleźć się na liście Maklerów Papierów Wartościowych wystarczy posiadać wykształcenie średnie, natomiast jeśli deklarujemy chęć podjęcia pracy w poważnej firmie, niezbędne jest posiadanie wykształcenia wyższego, preferowane jest wykształcenie wyższe ekonomiczne. Oczywiście niezbędna jest znajomość języków obcych, w zależności od profilu firmy, w szczególności anielskiego i niemieckiego. Nie można również być karanym, należy przygotować odpowiednie dokumenty potwierdzające niekaralność. Należy również posiadać wpis do krajowej listy maklerów giełdowych. Na takiej liście obecnie znajduje się około 3000 tysięcy osób. Aby zostać wpisanym na taką listę należy najpierw zdać odpowiedni egzamin w Komisji Nadzoru Finansowego. Warto wiedzieć, że perspektywy na wykonywanie tego zawodu są bardzo szerokie. Można również zdobyć pracę w tym zawodzie za granicą naszego kraju. Inwestowanie jest coraz bardziej popularnie, szczególnie w dobie kryzysu, kiedy to chcemy mieć fundusze na dalsze lata. Dlatego warto wgłębić się w tajniki tego zawodu.

Brak porozumienia może zaszkodzić

Jeżeli myślimy o giełdzie to mamy na myśli tylko nasze polskie spółki lub spółki zagraniczne z polskim kapitałem. To jednak mylne myślenie ponieważ, decyzje podejmowane na całym świecie mogą i mają znaczenie w Polsce. Tak jest i tym razem, w Ameryce Republikanie i Demokraci nie mogą podjąć decyzji dotyczących cięć w budżecie federalnym. WIG20 zakończył dzień ze znaczącym wzrostem jednego procent. Indeksy na giełdach europejskich wzrastały, jednak nie tak bardzo jak indeksy giełdy w Warszawie. O wiele gorzej wypadł giełdowy dzień w Stanach Zjednoczonych. Brak porozumienia był tego przyczyną, niektóre indeksy spadły o ponad jeden procent. Niestety to nie jedyna giełda, która traciła. Takie same losy miała giełda w Japonii, która również odnotowała straty. W Warszawie inwestorzy interesują się nowymi spółkami, o mocnym kapitale. Aby dobrze orientować się na giełdzie, trzeba również interesować się giełdą światową, której wyniki po pewnym czasie przenoszą się na naszą warszawską giełdę. Aby móc dobrze inwestować trzeba mieć otwarty umysł i chłodnąć informacje o gospodarce i nowych inwestycjach, które znajdą swoje miejsce w późniejszym czasie na giełdzie. Jednak kiedy na światowych giełdach zaczynają się spadki, oznacza to, że również u nas mogą się one pojawić. Dlatego trzeba uważać na to, gdzie się inwestuje i jak rozkłada się swoje oszczędności. Aby na giełdzie działo się dobrze, i pojawiały się zyski co jakiś czas trzeba dzielić się i korzystać z danych o różnych zasobach państwa.

Giełdowe podsumowane, które musisz znać

Aby być dobrym giełdowym graczem i zyskiwać na swoich akcjach powinno się przeglądać zestawienia co kilka godzin. Tak aby móc zauważyć wszystkie zmiany jakie zachodzą na giełdzie podczas naszej nie obecności polegającej na jej sprawdzaniu. W internecie i w telewizji, codziennie pojawiają się podsumowania, które mają na celu pokazanie wszystkich spadków i zysków, pokazują również jakie firmy najlepiej poradziły sobie na listach giełdowych. W takim podsumowaniu pokazywane są spółki, które spadły w notowaniu, utrzymały się, lub ich zielona strzałka poszybowała w górę. Jest to bardzo dobry raport również dla ludzi, którzy giełdą się interesują ale w nią nie inwestują, ponieważ albo nie mają odpowiednich funduszy albo boją się, że stracą te co mają. Jest to jednak dobra nauka dla nich albo zaspokojenie ciekawości. Dzięki temu wiadomo jakie spółki mają się dobrze i w jakie można inwestować a jakie należy omijać, bo dzieje się coś złego albo może się wydarzyć. Wyróżniane są również kursy spółek jednolitych, największe spadki, największe wzrosty ale również obroty spółek ciągłych. Takie zestawienie pojawiają się najczęściej codziennie. Jednak większe zestawienie z bardziej konkretnymi informacjami i wszystkimi danymi pojawiają się co tydzień. Podsumowania pojawiają się również w prasie, jednak telewizja i internet dalej możliwość natychmiastowej znajomości danego tematu, dlatego większość osób zainteresowanych korzysta właśnie z tego źródła wiedzy.

Bony skarbowe to też papiery wartościowe

Sposobów inwestowania jest na rynku bardzo dużo, dlatego jeśli chcemy pomnożyć swoje pieniądze powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi opcjami jakie są dostępne i zastanowić się jakie formy będą dla nas odpowiednie. Bony skarbowe to papiery wartościowe, które wytwarza Skarb Państwa. Bony skarbowe, podobne są do obligacji zero kuponowych a mianowicie posiadają one wyższą wartość nominalną. Różnią się natomiast tym, że obligacje zero kuponowe nie mają określonej wartości natomiast bony kuponowe mają określoną wartość i zawsze jest to wartość 10 000 tysięcy złotych. Można wyróżnić kilka rodzajów bonów skarbowych a mianowicie takie na okres ośmiu tygodniu, na okres trzynastu tygodniu, na okres dwudziestu sześciu tygodniu, na okres trzydziestu dziewięciu tygodniu i na okres pięćdziesięciu dwóch tygodniu. Zatem możemy je wykupić na dwa, trzy, sześć, dziewięć miesięcy czy nawet rok. Bardzo ważną informacją jest fakt, że posiadają one stałe oprocentowanie. Może je nabyć każdy, jedynym wymogiem jest nabycie ich przez Narodowy Bank Polski. Powstały one by krótkotrwale finansować deficyt w budżecie państwa. Jeśli już zdecydujemy się na nabycie bonów skarbowych, będzie to dobry wybór, ponieważ są one o wiele lepiej oprocentowanie niż lokaty terminowe. Należy jednak pamiętać o długości na jakie chcemy owe bony zaciągnąć. Świadczy o tym również oprocentowanie, które zależy o ilości miesięcy, na jakie bony są przeznaczone.

Czym są obligacje komunalne

Obligacje są bardzo korzystną formą inwestowania naszych funduszy czy inaczej mówiąc oszczędności. Bardzo dobrą okazją do tego typu inwestowania są obligacje komunalne. Jest to dobra forma nie tylko dla inwestorów ale także dla gospodarki i całego społeczeństwa. Obligacje komunalne to inaczej papiery wartościowe dłużne, to takie papiery, które posiadają dług państwowy. Aby na nich zyskać wystarczy wybrać odpowiedni tryb emisji obligacji. Najczęściej takie obligacje przeznaczone są na wykorzystywanie i finansowanie projektów inwestycyjnych. Obligacje komunalne są najbardziej opłacalne ponieważ mają wysoką rentowność. Dzięki stałym dochodom można mieć pewność, że wszystkie zobowiązania zostaną zrealizowane, ponieważ obligacje nie stracą na wartości. Na chwilę obecną nie korzysta się tak często z obligacji komunalnych ponieważ zastąpiły je w pewnym stopniu fundusze unijne. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma czy, że nie można z nich korzystać. Dlatego warto się nad nimi zastanowić i przemyśleć i formę. Szczególnie mając na uwadze fakt, że są to obligacje jedne z najpewniejszych jakie do tego pory pojawiały się na rynku. Chociaż warto pamiętać również, że wszystkie obligacje są bezpieczną formą inwestowania swojego kapitału. Obligacje komunalne jest to sposób finansowania i nie należy o nim zapominać, ponieważ może przynosić on korzyści nie tylko jednostką ale również państwu o czym warto pamiętać.

Czym są obligacje zerokuponowe

Obligacje można podzielić na dwa rodzaje, na obligacje zero kuponowe i obligacje kuponowe. Różnica między nimi jest bardzo znacząca. Mianowicie, obligacje kuponowe jak sama nazwa wskazuje są związane z kuponami, a ściślej mówiąc z płatnościami właśnie za nie. Natomiast te drugie, obligacje zero kuponowe wypłacane są jednorazowo. Oprocentowanie takich obligacji może być stałe albo zmienne. Obligacje zero kuponowe to nic innego jak obligacje, które inwestor kupuje po cenie niższej niż one nominalnie są warte. Jednak w momencie ich zakupu warte są już swoją wartość. Zatem jedyną korzyścią jaką czerpie z nich inwestor jest różnica między ich ceną nominalną a ceną w jakiej zakupił je inwestor. Jest to bardzo dobry sposób dla kupującego, ponieważ nie ponosi on żadnej straty a jedynie zysk, który powstaje w czasie kupna tych obligacji. Warto również pamiętać, że obligacje zero kuponowe nie ponoszą odsetek, zatem inwestor nie musi ich płacić. Jest to bardzo czysty w przekazie sposób na zainwestowanie oszczędności. Najczęściej z obligacji zero kuponowych korzystają instytucje, które tworzą nową inwestycje. Dzięki temu inwestor nic nie traci, a jedynie zyska na późniejszym podatku strukturyzowanym. Warto wiedzieć, że obligacje dzielą się właśnie w ten sposób i przyjmują takie formy. Obligacje zero kuponowe są dobrą formą nabywania obligacji. Szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami jakieś instytucji czy firmy. Wtedy mamy pewność, że nie stracimy a jedynie możemy pewne kwoty zyskać.

Nie zawsze wszystko rośnie

Będąc posiadaczem akcji, człowiek musi być przygotowany na najgorsze a mianowicie na spadek, który może spowodować u niego różne reakcje. Kiedy akcje rosną w górę wszystko jest dobrze, gorzej kiedy pojawia się strzałka w dół i nasze oszczędności lecą w przepaść. Szczególnie źle jest wtedy, kiedy w porę nie zdążymy zainterweniować. Wtedy najczęściej tracimy wszystkie swoje pieniądze. Wtedy rękę do nas wyciągają różni ludzie, wyciągają ją również banki, które oferują kredyty. Niestety kiedy się na niego zdecydujemy, posiadając jeszcze jakieś oszczędności po kilku miesiącach nie będziemy mieli na koncie nic, a nasze bankructwo będzie sięgało minusowej liczby. Kiedy procent naszych wykupionych akcji spada, należy jak najszybciej je sprzedać tak aby nie popaść w długi. Niestety kiedy nastąpi już radykalny spadek, odbije się to na nas samych znacznie bardziej niż zwykłe spadki, które notowane są każdego dnia. A mianowicie popadniemy w przeróżne choroby, najczęściej jest to depresja i nerwica. Jeszcze gorzej kiedy popadniemy w uzależnienie i będziemy chcieli nabywać kolejne akcje, jeszcze bardziej nie udane. Ponieważ nie śledząc rynku bardzo łatwo możemy popaść w tarapaty finansowe, szczególnie jeśli inwestujemy duże kwoty. Dlatego tak ważne jest, inwestując na giełdzie, duże rozpoznanie rynku. I wiele samozaparcia i cierpliwości aby osiągnąć cel. Kiedy jednak po upadkach nastąpi zwrot akcji w górę, należy dokładnie przemyśleć kolejne kroki.

Bez tych dokumentów nie kupisz obligacji

Aby kupić obligacje potrzebny jest dowód tożsamości, numer PESEL (kiedyś był to numer NIP) i numer rachunku bankowego. Obligacje można kupić zarówno na rynku pierwotnym jak i na rynku wtórnym. Obligacje skarbowe, można kupić przez cały rok, na rynku pierwotnym. Są emitowane przez Skarb Państwa. Można również kupić je na rynku wtórnym, to znaczy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Chcą jednak kupić akcje i uczestniczyć z nimi na giełdzie, należy pamiętać aby otworzyć w biurze maklerskim rachunek inwestycyjny. W tym wypadku należy posiadać ze sobą powód osobisty lub też paszport czy też inny dokument potwierdzający tożsamość. Niezbędny również będzie numer rachunku bankowego. Jeśli będziemy dokonywać wpłat lub wypłat związanych z obligacjami, rachunek bankowy będzie do tego niezbędny. Te wszystkie informacje na nasz temat będą również potrzebne kiedy będziemy chcieli wykupić obligacje przez internet czy telefon. Obligacje można kupić w oddziale banku, w którym jest specjalne miejsce zajmujące się właśnie tymi formami inwestowania gotówki. Warto pamiętać aby dokładnie zapoznać się z ofertą jakąś proponuje nam bank ale również zapytać o wszystkie niewiadome konsultanta, który będzie przeprowadzał z nami rozmowę i pobierał od nas dane. Jest to osoba specjalnie wyszkolona w tym zakresie i zna odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Zostaniemy również wpisani do rejestru nabywców obligacji.