warto wiedziec
kasa
Inwestowanie
Zanim zaczniesz inwestować , przeczytaj mój blog. Opisuje podstawy inwestowania i finansów.
Najnowsze wpisy
Luty 2012
P W Ś C P S N
    Gru »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  
ubezpieczenia
ostatnio dodane

Archive for Luty, 2012

Pieniądze na firmę

Coraz więcej młodych ludzi chciałoby się zdecydować na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Niestety każdy biznes, zwłaszcza wiążący się z większą firmą, wymaga sporych nakładów finansowych. Najczęściej wygląda to tak, że osoba zainteresowana taką działalnością jest w stanie dysponować niewielkim wkładem własnym, który wystarczyć może jedynie na założenie małej firmy. Nie należy jednak się zrażać, szczególnie jeśli dysponuje się ciekawym pomysłem i dobrze zapowiadającym się biznes planem. Jest bowiem kilka innych sposobów, które mogą pomóc w zdobyciu pieniędzy, a więc tak zwanego kapitału obcego. Tym najbardziej znanym są oczywiście kredyty bankowe. Niestety, wiążą się one z wysokim oprocentowaniem, dużym ryzykiem i nie zawsze chętna osoba jest w stanie go uzyskać. Ale kredyty to nie jedyny sposób na zdobycie kapitału na rozkręcenie biznesu. Read the rest of this entry »

Księgowość w firmie

Prowadzenie własnej firmy nie jest sprawą prostą. Wiele osób decyduje się na ten krok, gdyż chciałoby być szefem dla samego siebie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w takich przypadkach cała odpowiedzialność za kwestie związane z administracją, rachunkowością, podatkami czy kadrą spadają właśnie na barki właściciela firmy. Oczywiście nikt nie jest w stanie znać się na wszystkim, dlatego nie warto, nawet w najmniejszej firmie, oszczędzać na niektórych dziedzinach, na przykład tych związanych z prowadzeniem księgowości. Bardzo łatwo tutaj o popełnienie błędu, szczególnie jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy z tego zakresu. Warto więc zdecydować się na korzystanie z usług profesjonalnego biura księgowego, które skutecznie pomoże zająć się prowadzeniem wszelkiego rodzaju ksiąg, na przykład rachunkowych, podatkowych czy przychodów i rozchodów. Oczywiście zajmie się także różnego rodzaju rozliczeniami faktur, z ZUS-em czy przygotowywaniem deklaracji podatkowych. Kompetentni pracownicy mogą także przygotować jak najbardziej korzystną dla firmy symulację podatkową. A pamiętajmy, że nawet najmniejszy błąd w dziedzinie rachunków może wiele kosztować właściciela firmy. Nie warto ryzykować.

Pomysł na biznes

Statystyki nieubłagalnie pokazują, że poziom zadowolenia z wykonywanej pracy wykazuje coraz mniej osób. Nic więc dziwnego, że zwiększa się liczba ludzi, którzy decydują się rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą. Niestety, tak jak wiele nowych firm powstaje, tak samo dużo innych upada. Klucze do udanego sukcesu nie istnieją, ale na pewno są takie czynniki, które mogą pomóc. Jednym z nich niewątpliwie jest dobry pomysł na biznes. Wiąże się on z lokalizacją. Nawet najlepszy pomysł ma szanse nie sprawdzić się, jeśli w okolicy punktów o podobnym profilu jest już kilka. Natomiast nawet najprostsze i nieskomplikowane rozwiązanie ma duże szanse na powodzenie tam, gdzie nie ma w pobliżu podobnego miejsca. Warto zadbać o to, by planowana firma charakteryzowała się czymś, co pomoże ją wyróżnić wśród konkurencji. Read the rest of this entry »

Szkolenia dla pracowników

Wraz z rozwojem techniki oraz możliwości dotarcia do klienta, zmienia się mechanizm takich działań pracowników, które mogą doprowadzić do sukcesu firmy. Taka sytuacja wymaga ciągłego rozwoju ich kompetencji. Nie wystarczy więc, że zatrudnimy ludzi, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie, świetne referencje i doskonałe wykształcenie. Nawet tacy pracownicy po jakimś czasie mogą okazać się niewystarczający. Jeśli zależy nam na tym, by nasza firma jak najlepiej prosperowała wśród konkurencji, dbajmy o to, by zatrudniana przez nas kadra była regularnie szkolona. Inwestycje w takie szkolenia szybko zwrócą się właścicielowi firmy pod postacią bardziej wydajnej i efektywnej pracy jego podwładnych. Szkolenia mogą obejmować różny zakres umiejętności, wiedzy i kompetencji. Read the rest of this entry »

Inwestycje w pracowników

Sukces firmy zależy od bardzo wielu czynników. Wśród nich jest oczywiście pomysł na dobrą działalność gospodarczą oraz realizacja i jakość tego pomysłu. Nie mniej jednak istotni są zatrudnieni pracownicy. Wybierając osoby, które będą pracować w naszym biznesie, warto zwracać uwagę nie tylko na ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale także na indywidualne predyspozycje. Każda bowiem praca może pożądać innych cech charakteru czy uwarunkowań. Jednak nawet to nie musi wystarczyć, by wszystko obracało się zgodnie z naszymi życzeniami. Rynek, technika i wymagania klientów nieustannie się rozwijają i zgodnie z tym rozwijać powinni się także nasi pracownicy. Dlatego nie bójmy się wysyłać ich na różnego rodzaju szkolenia, które pozwolą rozwinąć ich wiedzę, umiejętności, kompetencje oraz predyspozycje. Lepiej jest inwestować w sprawdzonych pracowników niż co krok wymieniać kadrę na młodsza i lepiej wykwalifikowaną. Jeśli pozwolimy pracownikom rozwijać się, oni odpłacą nam się bardziej wydajną i przynoszącą dochody pracą. Read the rest of this entry »

Inwestycje w pracownika

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej bardzo często wymaga zatrudnienia dodatkowych pracowników – im większa jest firma, tym więcej osób jest potrzebnych. Natomiast im większy prestiż firma buduje, tym niektórzy pracownicy stają się ważniejsi – ze względu na posiadaną wiedzę, kompetencje czy choćby posiadane tajemnice firmy. W związku z tym bardzo często zależy nam na tym, by z danym pracownikiem związać się na jak najdłuższy okres czasu. Nie zawsze jednak dysponujemy odpowiednimi możliwościami finansowymi, by uchronić pracownika przed jego przejściem do konkurencji. Nie zawsze stać nas na to, by w znaczący sposób podnieść mu wypłatę czy zagwarantować mu jeszcze wyższe premie. Warto wówczas zastosować metodę, która polega na założeniu takiemu pracownikowi konta w funduszu inwestycyjnym. Związujemy się z pracownikiem na przykład taką umową, że my będziemy mu odkładać w na fundusz inwestycyjny co miesiąc kilkaset złotych, a on otrzyma cały zgromadzony w ten sposób kapitał, jeśli przez dziesięć lat nie opuści naszej firmy. Read the rest of this entry »

Inwestycje w firmie

Wiadomo, że sytuacja na rynku bywa bardzo zmienna. Są momenty, kiedy dana firma przechodzi kryzys oraz takie, kiedy trwa bardzo korzystna passa. Niekiedy pieniądze są potrzebne po to, by firma mogła się rozwijać, a innym razem, by mogła poradzić sobie z bieżącymi problemami finansowymi. Jeśli wiec prowadzimy własna działalność gospodarczą, powinniśmy dobrze pomyśleć o tym, co zrobić, by mieć kapitał na różne przychodzące potrzeby. Wzięcie kredytu jest przecież opcją dość ryzykowną i nie zawsze możliwą do wykorzystania. Jeśli potrzebujemy dość szybkiej gotówki, możemy zdecydować się na emitowanie akcji bądź obligacji. Jeśli jednak chcemy zawczasu zabezpieczyć i rozmnożyć kapitał firmy, możemy odkładać gotówkę na fundusze inwestycyjne. Jest to dużo bezpieczniejsze i tańsze niż w przypadku samodzielnej aktywności na giełdzie. Płacimy regularnie jakieś określone, względnie nieduże kwoty pieniędzy, które są na bieżąco inwestowane. Read the rest of this entry »

Akcje i obligacje

Zakładanie i prowadzenie własnego biznesu wymaga sporych nakładów finansowych – wie to każdy, kto przynajmniej próbował interesować się tym tematem. Mało kto już na starcie dysponuje takim kapitałem własnym, by było go stać na to, by w stu procentach samemu sfinansować swój projekt. W tym momencie pojawia się miejsce na tak zwany kapitał obcy, który może wystąpić pod postacią kredytów, różnego rodzaju środków i dofinansowań unijnych, leasingu urządzeń czy maszyn, a także emitowania akcji lub obligacji. W przypadku tego ostatniego rozwiązanie dobrze jest zastanowić się, która opcja lepiej spełni nasze oczekiwania i potrzeby. Obligacje są pewną formą kredytu. Mobilizują więc nas do późniejszej spłaty, ale z dużo mniejszym oprocentowaniem niż w przypadku kredytu bankowego. Natomiast, jeśli zdecydujemy się, by prowadzona przez nas firma emitowała akcje, wówczas musimy liczyć się z tym, że przestaniemy być jedynymi właścicielami danego przedsiębiorstwa. Read the rest of this entry »

Profesjonalny biznes plan

Kluczem do tego, by nowo zakładana firma odniosła faktyczne powodzenie, jest kilka warunków. Jest to oczywiście ciekawy pomysł, który w jakiś sposób pozytywnie by się wyróżniał od tego, co obecnie rynek ma do zaoferowania, atrakcyjna lokalizacja, reklama, ale także odpowiednie rozplanowanie całej inwestycji, a więc tak zwany biznes plan. Umieszczamy w nim wszelkie szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób nasz biznes będzie prosperować. Próbujemy dokonać realnej symulacji zysków i wydatków. Oczywiście nie da się w stu procentach odgadnąć, jak to będzie wyglądało, dlatego lepiej jest założyć wersję bardziej pesymistyczną, by mieć większa pewność, że firma zdoła utrzymać się na rynku obok czuwającej konkurencji. Wbrew pozorom napisanie biznes planu nie jest zadaniem łatwym, szczególnie jeśli dana osoba nie posiada odpowiedniego wykształcenia czy kompetencji. Lepiej jest więc zlecić tę czynność osobom, które specjalizują się w tej dziedzinie. Read the rest of this entry »

Biznes plan firmy

Rynek rozwija się w ogromnym tempie. Co chwila pewne firmy upadają, ale na ich miejscu pojawia się kilka zupełnie nowych. Małym, nieznanym jeszcze firmo ciężko jest utrzymać się oraz zyskać popularność wśród klientów. Aby zwiększyć swoje szanse na dochodowe prosperowanie firmy, warto postarać się o to już od pierwszego etapu zakładania biznesu. A pierwszym krokiem ku temu jest przygotowanie biznes planu. Nie wystarczy znaleźć w Internecie gotowy biznes plan, który akurat będzie zgodny z naszą przyszłą działalnością. Każda bowiem firma oraz lokalny rynek ma swoje odrębne założenia, predyspozycje, możliwości oraz wymagania. Do przygotowania odpowiedniego biznes planu należy dokładnie się przygotować. Należy przy tym także uwzględniać najniższe możliwe zyski, gdyż lepiej jest się pozytywnie rozczarować. Read the rest of this entry »